Zabiegi urologiczne

Zabiegi z zakresu urologii wykonywane w naszej przychodni odbywają się po uprzedniej konsultacji lekarskiej, podczas której lekarz specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Zabiegi wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych – bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Zabiegi urologiczne wykonywane w przychodni evi-MED:

  • zabieg stulejki (plastyka napletka)
  • zabieg obrzezania
  • zabieg podcięcia wędzidełka prącia usunięcie
  • zmiany w zakresie skóry prącia lub moszny wraz z badaniem histopatologicznym
  • założenie, zmiana, usunięcie cewnika
  • wlewki dopęcherzowe ialuril® Prefill 

Poliklinika evi-MED nr 3

Poradnia urologiczna

ul. Świętojańska 141, Gdynia

Wlewka dopęcherzowa ialuril® Prefill

Wlewy dopęcherzowe ialuril® Prefill służą leczeniu stanów powiązanych z przerwaniem ciągłości błony śluzowej pęcherza moczowego. Jest to jedna z metod terapii przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego.

Preparat ialuril® Prefill jest wyrobem medycznym, będącym roztworem hialuronianu sodu i siarczanu chondroityny. To pierwszy na rynku preparat posiadający unikalne połączenie tych dwóch fizjologicznych składników niezbędnych przy odbudowie warstwy glikozoaminoglikanów (GAG), które stanowią barierę ochronną pęcherza moczowego.

ialuril® Prefill przywraca funkcje ochronne, wspomagając proces leczenia oraz zapobiegając zakażeniom w obrębie układu moczowego.

 

Wlewka dopęcherzowa Ialuril® Prefill – wskazania:

  • w leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych pęcherza moczowego
  • w leczeniu zespołu bolesnego pęcherza moczowego (zmniejszenie pojemności pęcherza moczowego,silny ból okolicy pęcherza, częstomocz, parcia naglące, krwiomocz ang. PPS),
  • w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza (ang. IC),
  • w celu zmniejszenia objawów toksyczności chemicznego i popromiennego zapalenia pęcherza moczowego u pacjentów leczonych wlewkami dopęcherzowymi z BCG (immunoterapia dopęcherzowa z powodu nowotworu pęcherza moczowego) lub przechodzących radioterapię nowotworu złośliwego w obrębie miednicy.

Decyzję o podaniu każdorazowo podejmuje lekarz.

 

Jak wygląda przygotowanie się do zabiegu wlewki do pęcherza moczowego?

Przed podaniem wlewki do pęcherza moczowego ważne jest, aby pęcherz moczowy był pusty. Pacjent na kilka godzin przed przyjęciem wlewki powinien zmniejszyć przyjmowanie płynów i bezpośrednio przed wlewką oddać mocz.

W celu uzyskania optymalnych efektów zaleca się zachować następujący schemat dawkowania:

  • 1 dawka na tydzień w pierwszym miesiącu

  • 1 dawka co dwa tygodnie w drugim miesiącu

  • 1 dawka na miesiąc w kolejnych miesiącach aż do ustąpienia objawów lub zgodnie z przepisem lekarza.

W przychodni evi-MED wlewki dopęcherzowe ialuril® Prefill wykonuje:  lek. Magdalena Smyk.

 

Powyższy opis ma charakter jedynie poglądowy. Sposób i warunki przeprowadzenia zabiegu zawsze są określane w trakcie konsultacji z lekarzem.

Zalecenia pielęgniarskie po zabiegach urologicznych

 

Zalecenia pielęgniarskie po zabiegach urologicznych: zabiegu stulejki, zabiegu obrzezania, zabiegu podcięcia wędzidełka prącia

  1. Po zabiegu konieczna jest codzienna toaleta operowanej okolicy. Przez okres 2 tygodni wskazane jest mycie pod bieżącą wodą (prysznic), nie wchodzić do wanny wypełnionej wodą.

  2. Wskazane jest ułożenie prącia do góry, (obcisła bielizna może być pomocna przy takim ułożeniu). Zaleca się również stosować środek do dezynfekcji błon śluzowych np.: Octenisept.

    Nie stosować Rivanolu.

    Dwa razy dziennie: rano i wieczorem po toalecie, operowane miejsce smarować przepisaną przez lekarza maścią detreomecynową. Czynność powtarzać codziennie, aż do zużycia przepisanej maści.

  3. W przypadku wystąpienia gorączki, zaczerwienienia skóry operowanego miejsca, ropnej treści lub narastającego obrzęku, należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem wykonującym zabieg.

  4. Użyte szwy podczas zabiegu są wchłanialne, rozpuszczają się po około trzech tygodniach.

  5. Zalecany okres wstrzemięźliwości seksualnej przez okres około 4 tygodni.

  6. Przy braku ograniczeń dietetycznych, powinno stosować się dietę lekkostrawną.